زندگی نامه شاعران ترکی

 

زندگینامه ملا محمد فضولی

 

محمد فضولی یا ملامحمدبن سلیمان بغدادی(۱۴۸۳-۱۵۵۶م )شاعر و ادیب ترک است .او را «بزرگترین شاعر ترکی آذربایجانی در سدهٔ دهم هجری قمری» می‌دانند .پدر وی ساکن حله در عراق امروزی بود و محمد فضولی در آن‌جا به‌دنیا آمد و در بغداد پرورش یافت از این روی، سه زبان ترکی، فارسی و عربی را به خوبی می‌دانست و به هر سه زبان شعر سروده‌ است. او را یکی از پایه‌گذاران سبک هندی می‌دانند.

 

زندگی

 

محمد پسر سلیمان حدود سال 1483 م در عراق به دنیا آمد. پدرش سلیمان بود که به حله مهاجرت کرد و قاضی آن شهر بود. پدر فضولی بنا به گفته ‹‹صادق بیگ افشار›› صاحب تذکره ‹‹مجمع الخواص›› از ایل بیات بوده که یکی از 22 طایفه مهاجر ترکان اوغوز می باشد. او در حله و سپس در بغداد تحصیل کرد و یکی از استادانش ‹‹ملک الشعرای حبیبی›› از شاعران حروفی بود. حدود هفتاد ساله بود که در بغداد درگذشت.

 

 

 

سبک شناسی

 

پیش از فضولی در ادبیات ترکی آذربایجانی شکل هایی چون مثنوی و غزل رواج داشت و فضولی خود یکی از غزلسرایان برجسته بود. اما «او نخستین آثار ارزندهٔ تمثیلی را در ترکی آذربایجانی آفرید (بنگ و باده- صحبت الاثمار). فضولی مانند نسیمی کوشید تا شعر ترکی را با اوزان عروضی سازگار نماید اگر چه او موفقیت چشمگیری به دست آورد ولی واقعیت این بود که ترکی با وزن هجایی سازگارتر است.

 

بعضی از منتقدین ادبی سبک اشعار فارسی فضولی را نزدیک به سبک هندی و صائب تبریزی که صد سال پس از وی این سبک شعر را رواج داد می‌دانند. «بسیاری از مضامین فضولی را بعد از او در شعر شعرای نامدار مکتب اصفهان یا سبک هندی (= سبک فضولی) می‌بینیم» و حتی او را «از جمله پایه‌گذاران سبک هندی»شمرده‌اند.

 

آثارترکی

 

· دیوان شعرها

 

· شاه و گدا

 

· لیلی و مجنون

 

· مثنوی بنگ و باده که به شاه اسماعیل تقدیم شده است.

 

· روضه

 

· حدیقت السعداء

 

· صحبت الاثمار که گفت و گوی بین چند میوه است و یکی از نخستین کتاب های ادبیات کودک به شمار می رود.

 

· شکایت نامه

 

· رساله معما

 

 

 

آثار فارسی

 

· دیوان شعرها

 

· رند و زاهد

 

· صحت و مرض

 

· انیس القلب

 

· ساقی نامه (هفت جام)

 

· روح نامه (سفرنامه روح یا حُسن و عشق)

 

 

 

آثار عربی

 

· مطلع الاعتقاد

 

· دیوان اشعار عربی

 

 

منبع:

turkpoem.blogfa.com

 

/ 1 نظر / 144 بازدید
میلاد

وبلاگتون عالیهههه